PO KRAKOWIE SZLAKIEM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
24 i 28 marca uczniowie klas 4-8 naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa śladami Naszego Patrona. Wycieczka realizowana była w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w tym roku w naszej szkole.
Aby poznać twórczość artysty i być w miejscach, które Wyspiańskiego inspirowały uczniowie odwiedzili Bazylikę Franciszkanów, gdzie podziwiali kwiatowe polichromie i witraże zaprojektowane przez Naszego Patrona – „Bóg Ojciec – stań się” oraz witraże obrazujące żywioły i patronów Bazyliki, pawilon Wyspiańskiego z realizacją witraży wawelskich, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego z największą w Polsce kolekcją dzieł sławnego krakowianina. Wśród eksponatów muzealnych znalazły się projekty witraży i polichromii do kościołów krakowskich, wileńskich czy Domu Lekarskiego, znane pastelowe portrety i pejzaże, które nasi uczniowie znają z reprodukcji w albumach. Na wystawie można było obejrzeć także projekty kostiumów i okładek do dramatów Wyspiańskiego, meble i tkaniny, fragment kasztanowej balustrady z Domu Lekarskiego oraz model artystycznej wizji przebudowy wzgórza wawelskiego – słynne Akropolis. Uczniowie klasy 7 i 8 odwiedzili także słynną „szafirową pracownię” przy ulicy Krowoderskiej 79.
Na trasie wycieczki znalazły się także inne obiekty m.in.: wzgórze wawelskie z kolorową instalacją „Wyspia” nawiązującą do witraży Wyspiańskiego, Dom Długosza przy ulicy Kanoniczej 25, w którym mały Staś zamieszkał z rodziną, Kościół Mariacki, gdzie młody artysta pracował nad dekoracjami ściennymi i witrażami pod czujnym okiem mistrza Matejki, pierwsza pracownia Stanisława przy Placu Mariackim gdzie powstawał słynny dramat „Wesele”, Akademia Sztuk Pięknych – miejsce studiów i pracy, Teatr im. Juliusza Słowackiego, gdzie wystawiano dramaty Wyspiańskiego oraz kościół oo. Paulinów „Na Skałce”, w którym spoczął jeden z najsławniejszych Polaków.
W czasie spaceru po Krakowie uczestnicy wycieczki opracowywali kartę pracy zawierającą pytania związane z odwiedzanymi miejscami. Samodzielnie poszukiwali informacji, korzystali z wiadomości przekazywanych przez przewodniczkę i sporządzili fotograficzną dokumentację wycieczki. W ten sposób lepiej poznali sylwetkę i dokonania swojego Patrona.
Relacja z wycieczki klas 4-6 do Krakowa w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Śladami Stanisława Wyspiańskiego” – Patrona naszej Szkoły🚌