Drodzy Rodzice!
Samodzielna nauka w domu wymaga od dzieci niewątpliwie bardzo dużej samodyscypliny i dobrze rozwiniętej motywacji wewnętrznej. Pozbawione perspektywy niezapowiedzianej kartkówki, sprawdzianu, czy odpytania przez nauczyciela stają się bardziej swobodne, przeceniają swoje możliwości, niewłaściwie gospodarują wolnym czasem, mają tendencje do odkładania wszystkiego na jutro…
W konsekwencji w ostatnim dniu zdalnego nauczania może okazać się, że będą miały mnóstwo zaległości i bardzo mało czasu na ich nadrobienie. Jak im pomóc w tej sytuacji?
Niezbędnym jest zapewnienie odpowiednich warunków do nauki w domu – wydzielony kącik lub pokój, by uczeń mógł spokojnie pracować. Czas przeznaczony na naukę nie powinien być zakłócany (innymi poleceniami, głośną muzyką, programem telewizyjnym czy rozmową).
Oto krótka instrukcja, jak pomóc naszym pociechom w efektywnej i systematycznej nauce:
- Dopilnuj aby biurko Twojego dziecka było posprzątane ze zbędnych „rozpraszaczy”. To znaczy, nie powinno na nim być zabawek, klocków lego, laptopa, tabletu, telefonu. Biurko powinno być puste – oprócz niezbędnej książki i zeszytu.
- Najlepiej, aby dziecko zaczęło pracęprzed 9.00 (w tym czasie praca jest najbardziej efektywna).
- Gry, seriale, filmy itp. powinny być nagrodą po pracy. Ustalcie o której godzinie planujecie relaks.
- W szkole jak i w domu ważny jest dobry plan. Można zacząć od planu lekcji – lista zadań do wykonania. Zapisujcie i realizujcie. Wykorzystajcie do tego kartkę papieru lub tablicę. Niech dziecko odhacza to, co uda mu się zrobić. Fakt odznaczania i myśl ile już zostało zrobione, niewątpliwie sprawi wiele radości i zmotywuje dziecko do dalszej pracy.
- Plan powinien być realny do wykonania. Nie wywołuj w dziecku poczucia winy, że nie zrealizowało wszystkiego w danym dniu. Najbardziej intensywne są 2–3h pracy. Posprzątajcie wspólnie, pobawcie się. Warto unikać gier komputerowych, ponieważ po zakończeniu gry, ciężko wrócić do nauki. Dobrze sprawdza się metoda: 30 minut nauki i 15 minut przerwy.
- Ważną rzeczą, o której musimy pamiętać jest prawidłowa postawa podczas nauki. Pamiętajmy, że aby uczyć się najefektywniej dziecko nie może być spięte a postawa powinna być niewymuszona. Jeżeli dziecko jest odprężone oraz nie odczuwa negatywnych bodźców związanych z nauką to po prostu idzie mu ona dużo lepiej.
Pamiętajmy, aby zachęcać dzieci do systematycznej nauki w domu, wskazywać cele podjętych działań, dopingować, doceniać wysiłek dziecka oraz trud jaki wkłada w wykonanie zadań, pomagajmy ale uczmy samodzielności, uczmy pozytywnego myślenia i cieszenia się z dobrze wykonanej pracy.