
Rok szkolny 2020/2021
Kilka słów o podróżach po półkach z książkami…
Już Cyceron pisał, że „pokój bez książek jest jak ciało bez duszy”, Jan Parandowski twierdził „sercem domu jest biblioteka”, a Carlos Maria Dominguez mówi„założyć bibliotekę, to jak stworzyć życie”.
Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom i nauczycielom pokazanie swoich zbiorów. Na zaproszenie odpowiedziało 14 uczniów, 1 przedszkolak i 8 nauczycieli. Mam przyjemność zaprezentować ich biblioteki. Czasami jest to kilka książek, innym razem podziwiamy duże księgozbiory, które pieczołowicie gromadzone były przez lata. Ich właściciele na pewno nigdy się nie nudzą, wszak książki, to przyjaciele, którzy zawsze są dostępni. Pocieszają, uczą, bawią… Niektórzy oprócz własnego księgozbioru, przedstawili ulubione lektury, zrobili wieżę z książek (wyższą niż oni) lub pomysłowo ułożyli książki. Magda Niemczyk dotarła do wydania „Starej baśni” z 1945 roku.
Zapraszam do obejrzenia galerii „Bookshelf tour”. Twórcy zdjęć poświęcili sporo czasu, aby zaprezentować zbiory (uporządkowanie książek, wybór najciekawszych, wykonanie wieży, aranżacja miejsca do czytania). Dziękuję! Najciekawsze prace miały być nagrodzone. Przysłane prace zasługują na uznanie – w szkole dla WSZYSTKICH uczestników czekają nagrody.
Biblioteka p. Anety Włodarczyk Biblioteka p. Krystyny Dudek Księgozbiór p. Magdaleny Madej
Półka p. Barbary Krzyszkowskiej P. Renata Cichoń-Knap prezentuje ulubione książki Biblioteka p. Sabiny Zając
Księgozbiór p. Urszuli Wrońskiej-Pitali Półka p. Ilony Suder-Ligockiej Księgozbiór Kamila Trzaski z IV klasy
Antoś Ożóg śledzi przygody Karolci Dawid Lenart prezentuje swoją biblioteczkę Jaś Krężelok prezentuje swój biblioteczkę
Książki Pawła Gawędy z VII b C.d. księgzbioru Pawła Gawędy Księgozbiór Tomasza Ćwierza z VIIb Karolinka Pilch uwielbia czytać książki o zwierzętach Natalia Gorączko na poduszce z książek Ola Bieniek otoczona ulubionymi książkami Kubuś Trzaska ze swoich książek wykonał imponującą wieżę Kubus Trzaska Półka Kubusia Trzaski Półka Kubusia Trzaski Stara baśń z 1945 roku To też księgozbiór Magdy Niemczyk Półka Jana Sudra z V klasy Ulubione książki Karoliny Kasperek Wiktoria Cegielska z VII a Zaczytany Kamil Trzaska Zbiory Wiktorii Cegielskiej
E-booki w domenie publicznej dostępne online
Edukacja wczesnoszkolna:
-
Hans Christian Andersen Baśnie (do wyboru) Wolne Lektury
Klasy IV-VI
Lektury obowiązkowe:
-
Rene Goscinny, Jean-Jaques Sempe, Mikołajek (wybór opowiadań) Lektury.gov.pl
-
Ignacy Krasicki – wybrane bajki Wolne Lektury
-
Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa Lektury.gov.pl
-
Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty) Wolne Lektury
-
Ferenc Molnar Chłopcy z Placu Broni Lektury.gov.pl
-
Bolesław Prus Katarynka Wolne Lektury
-
Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny Wolne Lektury
-
Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy Wolne Lektury
-
Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego Wolne Lektury
Lektury uzupełniające:
-
Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród Wolne Lektury
-
Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów Lektury.gov.pl
-
Aleksander Dumas Trzej muszkieterowie Wolne Lektury
-
Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli Wolne Lektury
-
Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy Wolne Lektury
-
Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza Lektury.gov.pl
-
Henryk Sienkiewicz Janko Muzykant Wolne Lektury
Klasy VII – VIII
Lektury obowiązkowe:
-
Aleksander Fredro Zemsta Wolne Lektury
-
Jan Kochanowski: wybór fraszek, pieśni i terenów, w tym tren I, V, VII i VIII Wolne Lektury
-
Ignacy Krasicki Żona modna Wolne Lektury
-
Adam Mickiewicz Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady. Cz. II, wybrane utwory z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) Wolne Lektury
-
Henryk Sienkiewicz Quo vadis, Latarnik, Wolne Lektury
-
Juliusz Słowacki Balladyna Wolne Lektury
-
Stefan Żeromski Syzyfowe prace Wolne Lektury
Lektury uzupełniające:
Henryk Sienkiewicz Krzyżacy Wolne Lektury
„Mała książka – wielki człowiek”
W ostatnim dniu przed zdalną nauką pierwszoklasistów spotkała niespodzianka. Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przekazał dzieciom „Pierwsze abecadło”.
Książka zawiera piękne wiersze i opowiadania, pisarzy dawnych i współczesnych, Kubiaka, Korczaka, ks. Twardowskiego, Olech, Onichimowskiej, Szczygielskiego – klasykę literatury dziecięcej.
W liście do „Miłych Czytelniczek i Miłych Czytelników, / Oglądaczek i Oglądaczy, / a także Myślicielek i Myślicieli” ilustratorka książki Iwona Chmielewska napisała: „ I nagle okazuje się, że dwadzieścia kilka liter może opowiedzieć i opisać właściwie wszystko. Trzeba tylko odpowiednio je połączyć, bo każda z nich osobno jest piękna, ale prawdziwa siła tkwi w byciu razem, w budowaniu związków. Litery tworzą słowa, zdania, wiersze, a potem całe książki…”
Prof. Grzegorz Leszczyński w dodatku „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” przekonuje rodziców, że „książka dla duchowego rozwoju dziecka tym samym, czym woda dla rośliny, pozwala się rozwijać moralnie i intelektualnie”.
Uczniowie pierwszej klasy z zainteresowaniem oglądali swoją wyprawkę. Obejrzeli również teledysk Mietka Szcześniaka, w którym znany piosenkarz zarosił ich do przygody z książką i biblioteką:
„Nie czekaj, ruszaj w drogę,
po przygodę, a litery wskażą szlak…
Książki lepsze są niż sny…
biblioteki otwórz drzwi”
„Bookshelf tour”,
czyli wycieczka po półce z książkami
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy, Uczniowie i Nauczyciele
biblioteka szkolna zaprasza do zaprezentowania domowej biblioteki.
W jaki sposób?
Zróbcie zdjęcie. Mogą to być Wasze ulubione książki, może być półka lub cały regał, możecie sfotografować same książki, ale możecie też zrobić sobie zdjęcie z Waszymi lekturami.
Fotografie do końca listopada przesyłajcie na adres barbara_krzyszkowska@zpoborzeta.online
Zostaną przedstawione na stronie biblioteki, a najciekawsze nagrodzone.
Zapraszam!
Rok szkolny 2019/2020
Wielka Liga Czytelników
Pomału kończy się tegoroczna przygoda z Wielką Ligą Czytelników. To już 5.edycja. W całej Polsce brało w niej udział 20307 czytelników, w naszej szkole 32. Od grudnia uczniowie czytali książki, rozwiązywali testy i zdobywali sprawności (1 przeczytana książka + 1 wypełniony test = 1 sprawność). Aby brać udział w teście finałowym należało zdobyć 10 sprawności. Do finału przeszło 8 czytelników z klas I-IV i cztery uczennice z klas V-VIII. Uczniowie ci zdobyli również Dyplom Znakomitego Czytelnika.
Martyna Ćwierz – kl. I
Zuzanna Trojan – kl. I
Tomasz Surówka – kl. II
Alicja Trystuła – kl. II
Lena Wrona – kl. II
Ryszard Krawczyk – kl. III
Kamil Trzaska – kl. III
Jan Suder – kl. IV
Laura Figuła – kl. Vb,
Wiktoria Cegielska – VI a
Katarzyna Cegielska – kl. VIII
Róża Gołąb – kl. VIII.
Do testu kwalifikacyjnego młodsi uczniowie czytali książkę Justyny Bednarek „Nowe przygody skarpetek”, starsi Hanny Ożogowskiej „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”. Testy tradycyjnie były bardzo trudne. Pytania zwierały mnóstwo szczegółów i aby dobrze na nie odpowiedzieć należało wykazać się fotograficzną pamięcią. 11 maja przeprowadziliśmy etap szkolny. Wszyscy uczestnicy napisali go bardzo ładnie, różnice między testami wynosiły często tylko jeden punkt.
Etap szkolny wyłonił tych uczniów, którzy będą reprezentowali nas w etapie powiatowym.
Klasy I-IV:
Jan Suder – kl. IV
Kamil Trzaska – kl. III
Tomek Surówka – kl. II
Klasy V-VIII
Kasia Cegielska – kl. VIII
Róża Gołąb – kl. VIII
Laura Figuła – kl. Vb
Regulamin WLC przewidywał w tym roku przyznanie Dyplomu Aktywnego Czytelnika (należało zdobyć 6 sprawności). Zdobyły go: Karolina Suruło – kl. Vb, Maria Pandyra – kl. VI a, Nikola Suder – kl. VI a.
Mam nadzieję, że czas spędzony nad lekturami, był czasem dobrej zabawy, relaksu, a dzieci i młodzież zaprzyjaźniły się z książkami. Do etapu powiatowego przechodzi tylko sześcioro uczniów, ale Wszyscy, którzy dotarli do etapu szkolnego są zwycięzcami. Nagrody i dyplomy czekają w szkole. Może uda się wręczyć je jeszcze w tym roku.
Gratuluję Wszystkim; Dzieciom i Rodzicom. Zapraszam do kolejnej edycji za rok!
Czytanie w okresie kwarantanny
Gdy nie można wypożyczyć książek w bibliotece szkolnej, warto skorzystać z propozycji bibliotek cyfrowych i serwisów edukacyjnych.
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Nexto
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
Najbardziej popularne strony:
Wolnelektury.pl
Lektury.gov.pl
Ciekawe recenzje znajdziecie na stronie:
lubimyczytać.pl
Wyróżnienie dla Bartka Ćwierza
W XIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania Bartłomiej Ćwierz z klasy III zdobył wyróżnienie. Bartek pięknie przeczytał fr. „Nowych przygód skarpetek” Justyny Bednarek. To ogromny sukces, gdyż konkurencja była duża -74 finalistów. Jury przyznało w tej kategorii tytuł mistrza, wicemistrza i 4 wyróżnienia.
W Krakowie pięknie zaprezentowali się również laureaci etapu szkolnego Tomasz Surówka z klasy II i Tomasz Ćwierz z klasy VI b.
W etapie szkolnym wzięło udział 30 uczniów klas I-VI. Wyróżnienia otrzymali: Wojtek Surówka (kl. I), Hania Frączek (kl. II), Madzia Śliwa (kl. II), Maja Suruło (kl.II), Lena Wrona (kl.II), Kamil Trzaska (kl.III), Ania Długosz (kl. IV), Laura Figuła (kl. Vb), Wiktoria Cegielska (kl. VI a), Maja Dulska (kl. VI b) i Emilia Surówka (kl.VI b).
Za rok kolejna edycja! Już zapraszamy!