Rok Szkolny 2022/2023
Spotkanie z podróżniczką p. Krystyną Łętochą
Spotkanie z p. Krystyną Łętochą rozpoczęło w naszej szkole cykl zajęć związanych z książką podróżniczą. W jednym z wywiadów p. Łętocha, z zawodu nauczyciel bibliotekarz, podkreśliła, że książki w jej podróżniczym życiu są „przewodnikiem nieodzownym i niemal obowiązkowym przed każdą wyprawą”. Pani Krystyna w niezwykle interesujący sposób przedstawiła Kraj Kwitnącej Wiśni. Mistrzowsko prowadziła nas od tematów lekkich i zabawnych po poważne. Słuchaliśmy o samurajach i
gejszach, rytuale picia herbaty, lasach bambusowych i przejściach-gigantach dla pieszych, pociągach i toaletach. Zobaczyliśmy Hiroszimę i górę Fudżi. Interesującym akcentem były ćwiczenia na wyciszenie – wsłuchując się w głos płynący z misy tybetańskiej regulowaliśmy oddech.
Dwie godziny minęły bardzo szybko. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie. Dziękujemy!
Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z nietypowych świąt, które obchodzimy 29 września. W tym dniu w całej Polsce w przedszkolach, szkołach, bibliotekach dzieci mają okazję spotkać się z ulubionymi literackimi bohaterami. Dlaczego ten dzień? Wówczas urodziła się Janina Porazińska -pisarka, autorka, m.in. „Pamiętnika Czarnego Noska”. Od 2001 roku patronuje głośnemu czytaniu.
W naszej szkole uczniowie klas młodszych poznali losy niezwykłego niedźwiadka z Peru słuchając „Misia zwanego Paddington” Michela Bonda. Książka czytana przez p. Annę Góralik bardzo się spodobała. 40 słuchaczy stwierdziło, że jest wciągająca, 11, że dobra, 3 -słaba.
W klasach IV-VI p. Aneta Włodarczyk zaproponowała „Paxa” Sary Pennypacke, to dzieje niezwykłej przyjaźni Petera i lisa. Ta opowieść dla 15 czytelników była wciągająca, dla 26 dobra, a dla 12 przeciętna.
„Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel przeczytała p. Barbara Pająk. To historia trójki ósmoklasistów, którym niechciany wolontariat zmienia życie. Słuchacze klas VII-VIII byli bardzo krytyczni – 12 oceniło książkę jako wciągającą, 11 jako dobrą, 12 jako przeciętną, a 13 jako słabą.
Majowe konkursy biblioteczne
Maj to tradycyjnie miesiąc poświęcony książkom. W tym roku mieliśmy okazję wziąć udział w dwóch konkursach związanych z książkami i czytelnictwem.
Szkoła w Jaworniku zorganizowała po raz drugi gminny konkurs „W świecie książki”. Tym razem tematem wiodącym była mitologia. Uczniowie klas I-III wykonywali w dowolnej technice portret postaci mitologicznej, klasy V-VI scenę związaną z mitologią, a klasy VII-VIII prezentację „Motywy mitologiczne w literaturze”. Wysłaliśmy pięć prac: klasy młodsze reprezentowała Zosia Suder (klasa II), która przedstawiła Afrodytę, klasy starsze Julia Przęczek i Kacper Nalepa – stworzyli sceny związane z mitem o Demeter i Korze oraz z mitem o Dedalu i Ikarze. Prezentacje multimedialne wykonali Magdalena Niemczyk i Paweł Gawęda. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Biblioteka Szkoły w Drogini nawiązując do faktu, że rok 2022 został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej, ogłosiła konkurs „Znam twórczość Marii Konopnickiej”.
Klasy młodsze miały wykonać ilustracje do wierszy poetki, a starsze przepisać pismem odręcznym, ozdobnym zwrotkę „Roty”, utworu, który pretendował do miana naszego hymnu narodowego. Wysłaliśmy sześć prac, wybranych spośród 25 zgłoszonych do etapu szkolnego. Prace naszych uczniów zostały wysoko ocenione.
Antonina Tomczuk (kl. II) – II miejsce,
Anna Długosz (kl. VI) – II miejsce,
Anna Suruło (kl. III) – III miejsce.
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Cegielska (kl. I), Filip Olesek (kl. IV) i Dawid Lenart (kl. V).
Podczas uroczystego podsumowania konkursu w Drogini (fotografie na stronie organizatora uroczystości) naszą szkołę reprezentowały Antosia Tomczuk i Ania Suruło z mamami (serdecznie dziękujemy).
Narodowy Fundusz Rozwoju Czytelnictwa
Wielkie zakupy!
W roku szkolnym 2021/2022 otrzymaliśmy pieniądze na zakup książek w ramach Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa: Szkoła 5000,00 zł, Przedszkole 3125,00 zł. Kwota ta umożliwiła zakup 256 książek dla czytelników z klas I-VIII i 218 dla przedszkolaków.
Uzupełniono księgozbiór o lektury (w tym nowe wprowadzone do programu w tym roku szkolnym), m.in. „Bursztyny” Zofii Kossak-Szczuckiej, „Słonia Birarę” Stanisława Ossendowskiego, „Czerwoną kartkę dla Sprężyny” Jacka Podsiadło, „Piaskowego Wilka” Asy Lind.
Zakupiono książki w języku angielskim oraz książki popularnonaukowe z geografii, biologii, historii, matematyki. Zadbano też o beletrystykę – wartościowe nowości wydawnicze nagradzane na konkursach dla dzieci i młodzieży. Książki Marcina Szczygielskiego, Barbary Kosmowskiej, Rafała Kosika, Agnieszki Stelmaszczyk
Wśród serii wydawniczych znalazły się lubiane przez najmłodszych uczniów książki z cyklu „Zaopiekuj się mną”, „Martynka”, „Czytam Sobie”, „Miś Paddington”.
Zapraszam do biblioteki! Książki czekają!
Książki pod choinkę
W piątek 17 grudnia uczniowie klas I-III zostali zaproszeni do biblioteki. Czekały na nich świątecznie zapakowane książki – prezenty pod choinkę. Wśród proponowanych lektur znalazły się nowości czytelnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Na pewno umilą świąteczny czas Świąt pełnych zachwytów i miłości.
Patroni Roku Anno Domini 2021 zakończenie projektu
17 grudnia zakończyliśmy projekt Patroni Roku Anno Domini 2021. Celem projektu było przybliżenie wiadomości o uchwaleniu Konstytucji 3 maja oraz poznanie sylwetek prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i pisarzy: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema.
W październiku uczniowie klas VI – VIII, adresaci projektu, rysowali portret wylosowanego bohatera roku 2021. W listopadzie wykonali lapbooki. Grudzień był czasem podsumowania zdobytych wiadomości. Drużyny z poszczególnych klas układały literackie domino, dopasowując informacje o życiu i twórczości bohaterów projektu.
Rok szkolny 2020/2021
Kilka słów o podróżach po półkach z książkami…
Już Cyceron pisał, że „pokój bez książek jest jak ciało bez duszy”, Jan Parandowski twierdził „sercem domu jest biblioteka”, a Carlos Maria Dominguez mówi„założyć bibliotekę, to jak stworzyć życie”.
Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom i nauczycielom pokazanie swoich zbiorów. Na zaproszenie odpowiedziało 14 uczniów, 1 przedszkolak i 8 nauczycieli. Mam przyjemność zaprezentować ich biblioteki. Czasami jest to kilka książek, innym razem podziwiamy duże księgozbiory, które pieczołowicie gromadzone były przez lata. Ich właściciele na pewno nigdy się nie nudzą, wszak książki, to przyjaciele, którzy zawsze są dostępni. Pocieszają, uczą, bawią… Niektórzy oprócz własnego księgozbioru, przedstawili ulubione lektury, zrobili wieżę z książek (wyższą niż oni) lub pomysłowo ułożyli książki. Magda Niemczyk dotarła do wydania „Starej baśni” z 1945 roku.
Zapraszam do obejrzenia galerii „Bookshelf tour”. Twórcy zdjęć poświęcili sporo czasu, aby zaprezentować zbiory (uporządkowanie książek, wybór najciekawszych, wykonanie wieży, aranżacja miejsca do czytania). Dziękuję! Najciekawsze prace miały być nagrodzone. Przysłane prace zasługują na uznanie – w szkole dla WSZYSTKICH uczestników czekają nagrody.
E-booki w domenie publicznej dostępne online
Edukacja wczesnoszkolna:
-
Hans Christian Andersen Baśnie (do wyboru) Wolne Lektury
Klasy IV-VI
Lektury obowiązkowe:
-
Rene Goscinny, Jean-Jaques Sempe, Mikołajek (wybór opowiadań) Lektury.gov.pl
-
Ignacy Krasicki – wybrane bajki Wolne Lektury
-
Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa Lektury.gov.pl
-
Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty) Wolne Lektury
-
Ferenc Molnar Chłopcy z Placu Broni Lektury.gov.pl
-
Bolesław Prus Katarynka Wolne Lektury
-
Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny Wolne Lektury
-
Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy Wolne Lektury
-
Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego Wolne Lektury
Lektury uzupełniające:
-
Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród Wolne Lektury
-
Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów Lektury.gov.pl
-
Aleksander Dumas Trzej muszkieterowie Wolne Lektury
-
Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli Wolne Lektury
-
Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy Wolne Lektury
-
Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza Lektury.gov.pl
-
Henryk Sienkiewicz Janko Muzykant Wolne Lektury
Klasy VII – VIII
Lektury obowiązkowe:
-
Aleksander Fredro Zemsta Wolne Lektury
-
Jan Kochanowski: wybór fraszek, pieśni i terenów, w tym tren I, V, VII i VIII Wolne Lektury
-
Ignacy Krasicki Żona modna Wolne Lektury
-
Adam Mickiewicz Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady. Cz. II, wybrane utwory z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) Wolne Lektury
-
Henryk Sienkiewicz Quo vadis, Latarnik, Wolne Lektury
-
Juliusz Słowacki Balladyna Wolne Lektury
-
Stefan Żeromski Syzyfowe prace Wolne Lektury
Lektury uzupełniające:
Henryk Sienkiewicz Krzyżacy Wolne Lektury
„Mała książka – wielki człowiek”
W ostatnim dniu przed zdalną nauką pierwszoklasistów spotkała niespodzianka. Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przekazał dzieciom „Pierwsze abecadło”.
Książka zawiera piękne wiersze i opowiadania, pisarzy dawnych i współczesnych, Kubiaka, Korczaka, ks. Twardowskiego, Olech, Onichimowskiej, Szczygielskiego – klasykę literatury dziecięcej.
W liście do „Miłych Czytelniczek i Miłych Czytelników, / Oglądaczek i Oglądaczy, / a także Myślicielek i Myślicieli” ilustratorka książki Iwona Chmielewska napisała: „ I nagle okazuje się, że dwadzieścia kilka liter może opowiedzieć i opisać właściwie wszystko. Trzeba tylko odpowiednio je połączyć, bo każda z nich osobno jest piękna, ale prawdziwa siła tkwi w byciu razem, w budowaniu związków. Litery tworzą słowa, zdania, wiersze, a potem całe książki…”
Prof. Grzegorz Leszczyński w dodatku „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” przekonuje rodziców, że „książka dla duchowego rozwoju dziecka tym samym, czym woda dla rośliny, pozwala się rozwijać moralnie i intelektualnie”.
Uczniowie pierwszej klasy z zainteresowaniem oglądali swoją wyprawkę. Obejrzeli również teledysk Mietka Szcześniaka, w którym znany piosenkarz zarosił ich do przygody z książką i biblioteką:
„Nie czekaj, ruszaj w drogę,
po przygodę, a litery wskażą szlak…
Książki lepsze są niż sny…
biblioteki otwórz drzwi”
„Bookshelf tour”,
czyli wycieczka po półce z książkami
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy, Uczniowie i Nauczyciele
biblioteka szkolna zaprasza do zaprezentowania domowej biblioteki.
W jaki sposób?
Zróbcie zdjęcie. Mogą to być Wasze ulubione książki, może być półka lub cały regał, możecie sfotografować same książki, ale możecie też zrobić sobie zdjęcie z Waszymi lekturami.
Fotografie do końca listopada przesyłajcie na adres barbara_krzyszkowska@zpoborzeta.online
Zostaną przedstawione na stronie biblioteki, a najciekawsze nagrodzone.
Zapraszam!
Rok szkolny 2019/2020
Wielka Liga Czytelników
Pomału kończy się tegoroczna przygoda z Wielką Ligą Czytelników. To już 5.edycja. W całej Polsce brało w niej udział 20307 czytelników, w naszej szkole 32. Od grudnia uczniowie czytali książki, rozwiązywali testy i zdobywali sprawności (1 przeczytana książka + 1 wypełniony test = 1 sprawność). Aby brać udział w teście finałowym należało zdobyć 10 sprawności. Do finału przeszło 8 czytelników z klas I-IV i cztery uczennice z klas V-VIII. Uczniowie ci zdobyli również Dyplom Znakomitego Czytelnika.
Martyna Ćwierz – kl. I
Zuzanna Trojan – kl. I
Tomasz Surówka – kl. II
Alicja Trystuła – kl. II
Lena Wrona – kl. II
Ryszard Krawczyk – kl. III
Kamil Trzaska – kl. III
Jan Suder – kl. IV
Laura Figuła – kl. Vb,
Wiktoria Cegielska – VI a
Katarzyna Cegielska – kl. VIII
Róża Gołąb – kl. VIII.
Do testu kwalifikacyjnego młodsi uczniowie czytali książkę Justyny Bednarek „Nowe przygody skarpetek”, starsi Hanny Ożogowskiej „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”. Testy tradycyjnie były bardzo trudne. Pytania zwierały mnóstwo szczegółów i aby dobrze na nie odpowiedzieć należało wykazać się fotograficzną pamięcią. 11 maja przeprowadziliśmy etap szkolny. Wszyscy uczestnicy napisali go bardzo ładnie, różnice między testami wynosiły często tylko jeden punkt.
Etap szkolny wyłonił tych uczniów, którzy będą reprezentowali nas w etapie powiatowym.
Klasy I-IV:
Jan Suder – kl. IV
Kamil Trzaska – kl. III
Tomek Surówka – kl. II
Klasy V-VIII
Kasia Cegielska – kl. VIII
Róża Gołąb – kl. VIII
Laura Figuła – kl. Vb
Regulamin WLC przewidywał w tym roku przyznanie Dyplomu Aktywnego Czytelnika (należało zdobyć 6 sprawności). Zdobyły go: Karolina Suruło – kl. Vb, Maria Pandyra – kl. VI a, Nikola Suder – kl. VI a.
Mam nadzieję, że czas spędzony nad lekturami, był czasem dobrej zabawy, relaksu, a dzieci i młodzież zaprzyjaźniły się z książkami. Do etapu powiatowego przechodzi tylko sześcioro uczniów, ale Wszyscy, którzy dotarli do etapu szkolnego są zwycięzcami. Nagrody i dyplomy czekają w szkole. Może uda się wręczyć je jeszcze w tym roku.
Gratuluję Wszystkim; Dzieciom i Rodzicom. Zapraszam do kolejnej edycji za rok!
Czytanie w okresie kwarantanny
Gdy nie można wypożyczyć książek w bibliotece szkolnej, warto skorzystać z propozycji bibliotek cyfrowych i serwisów edukacyjnych.
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Nexto
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
Najbardziej popularne strony:
Wolnelektury.pl
Lektury.gov.pl
Ciekawe recenzje znajdziecie na stronie:
lubimyczytać.pl
Wyróżnienie dla Bartka Ćwierza
W XIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania Bartłomiej Ćwierz z klasy III zdobył wyróżnienie. Bartek pięknie przeczytał fr. „Nowych przygód skarpetek” Justyny Bednarek. To ogromny sukces, gdyż konkurencja była duża -74 finalistów. Jury przyznało w tej kategorii tytuł mistrza, wicemistrza i 4 wyróżnienia.
W Krakowie pięknie zaprezentowali się również laureaci etapu szkolnego Tomasz Surówka z klasy II i Tomasz Ćwierz z klasy VI b.
W etapie szkolnym wzięło udział 30 uczniów klas I-VI. Wyróżnienia otrzymali: Wojtek Surówka (kl. I), Hania Frączek (kl. II), Madzia Śliwa (kl. II), Maja Suruło (kl.II), Lena Wrona (kl.II), Kamil Trzaska (kl.III), Ania Długosz (kl. IV), Laura Figuła (kl. Vb), Wiktoria Cegielska (kl. VI a), Maja Dulska (kl. VI b) i Emilia Surówka (kl.VI b).
Za rok kolejna edycja! Już zapraszamy!