28 lutego uczniowie naszej szkoły po raz 23. mieli okazję wykazać się znajomością życia i twórczości Patrona Szkoły Stanisława Wyspiańskiego oraz zaprezentować własne talenty plastyczne i literackie.
Nikola Bujak, Aleksandra Ćwierz, Emilia Ćwierz reprezentowały klasę czwartą, Małgorzata Pandyra, Maja Suruło, Alicja Trystuła klasę piątą, Jagoda Cegielska, Julia Kasperek, Barbara Stopka siódmą, Zuzanna Flaga, Zuzanna Korus, Patrycja Rokosz klasę ósmą A, Laura Figuła, Dorota Kołodziejczyk, Oliwia Suder ósmą B. Zabrakło klasy szóstej, której drużyna rozchorowała się.
Zmagania drużyn oceniało jury: p. dyrektor Marzena Bylica i p. Anna Góralik. Pytania i zadania konkursowe przygotowały p. Sabina Zając i p. Barbara Krzyszkowska, cały Turniej profesjonalnie prowadziła p. Sabina Zając.
Konkursowa rywalizacja została podzielona na 3 rundy. W pierwszej zatytułowanej „O Patronie wiemy wszystko” uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące 4 kategorii: „Artysta i jego rodzina”, „Nauka i praca”, „Podróże małe i duże” oraz „Działalność artystyczna”. Za każdą poprawną odpowiedź drużyna otrzymywała 2 pkt. W tej konkurencji zdecydowanie najlepszy był zespół klasy IV.
W drugiej rundzie uczestnicy musieli wykazać się znajomością dzieł plastycznych, miejsc związanych z Wyspiańskim, uporządkować chronologicznie wydarzenia z życia artysty, rozwiązać krótki quiz oraz poszukać informacji wykorzystując Internet. Tym razem również Nikola, Ola i Emilia uzyskały największa liczbę punktów.
Trzecia runda to tradycyjnie zadania artystyczne; plastyczne i literackie. Zespoły wykonywały zakładki do książek z wykorzystaniem motywów roślinnych stworzonych przez Wyspiańskiego. Jury najwyżej oceniło prace klas ósmych (zdobyły maksymalną liczbę punktów). Praca literacka polegała na napisaniu artykułu na stronę internetową szkoły. W pierwszej jej części należało napisać, co najbardziej podobało się uczniom w tegorocznym Dniu Patrona, a w drugiej opisać klasowe działania związane z Wyspiańskim. Uczennice z klasy czwartej napisały „Na początku nie wierzyłyśmy w nasze umiejętności, , ale jak zaczął się Turniej, okazało się, że jesteśmy niezłe w tym co robimy […] Nie wiedziałyśmy, że Wyspiański miał takie ciekawe życie”. Klasa siódma „wspólnie z klasą pracowaliśmy nad słownikiem pojęć o Wyspiańskim […] Wykonaliśmy rekwizyty do dramatu „Wesele” […] Z każdą pracą, którą wykonaliśmy, pogłębialiśmy swoją wiedzę o Stanisławie Wyspiańskim”. Najciekawszą notatkę stworzyła klasa ósma A, napisała „naszym ulubionym zadaniem było stworzenie zakładki do książki. Miała być ona połączeniem dwóch różnych prac zielarskich Stanisława Wyspiańskiego. Wszystkie zadania były bardzo czasochłonne i ciekawe. Pierwszy raz w Turnieju użyłyśmy technologii informatycznej do zadań – pracowałyśmy na stronach Muzeum Narodowego, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i stronie biblioteki szkolnej.”
Oceniając zespoły jury miało bardzo trudne zadanie, długo dyskutowało nad każdą pracą, nad każdą odpowiedzią.
Wyniki zostały ogłoszone 1 marca. Drużyny otrzymały dyplomy oraz atrakcyjne nagrody sponsorowane przez Komitet SPSM przy Zespole Placówek Oświatowych w Borzęcie.
W tym roku na podium stanęły drużyny:
• I miejsce – klasa IV w składzie: Nikola Bujak, Aleksandra Ćwierz, Emilia Ćwierz,
• II miejsce – klasa VIII B w składzie: Laura Figuła, Dorota Kołodziejczyk, Oliwia Suder,
• III miejsce – klasa VIII A w składzie: Zuzanna Flaga, Zuzanna Korus, Patrycja Rokosz.
GRATULUJEMY!