Nasz patron
Grono Pedagogiczne
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Szkoła
o nas
plan lekcji
zastępstwa
podręczniki
zajęcia pozalekcyjne
osiągnięcia
kalendarz imprez
Przedszkole
o nas
rozkład dnia
zajęcia dodatkowe
nauka przez zabawę
kalendarz imprez
Statut ZPO
Dokumenty
Regulaminy
Linki
Przyjaciele Zespołu
Gazetka szkolna
Archiwum 2017 Stowarzyszenie Pomocy Szkole 'Małopolska'

Aktualności - szkoła podstawowa

Wiadomość z dnia: 2017-11-24 09:39:15.

BURMISTRZ MIG MYŚLENICE MACIEJ OSTROWSKI NAGRADZA UCZNIÓW

W dniu dzisiejszym, tj. 24 listopada br. miała miejsce niezwykła chwila dla naszej szkolnej społeczności. Zagościł w progach naszej PLacówki Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, aby wręczyć nagrodę pienieżną dla ucznia wybitnie uzdolnionego. Otrzymał ją Tomasz Cegielski - uczeń SP w Borzęcie. za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia  naukowe w roku szkolnym 2016/2017. Środki finasowe przeznaczone na ten cel ppochodzą z Funduszu Promowania Wybitnie Uzdolnionych Uczniów przez Gminę Myslenice.

Niech odnoszone sukcesy staną się bodżcem do podejmowania kolejnych wyzwań i realizacji swoich marzeń.   

Wiadomość z dnia: 2017-11-23 13:41:19.

PROGRAM ZDROWE NIETRUDNE

W bieżącym roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy I i III przystąpili do programu edukacyjnego pod nazwą „ZDROWE – NIETRUDNE”. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest kształtowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania oraz zdrowego stylu życia.

Zdrowe odżywianie jest łatwe jak dodawanie – wystarczy zsumować dobre chęci i odrobinę wiedzy.

I dokładnie to chcemy przekazać w programie , który od listopada w naszej szkole realizowany jest przez uczniów klasy I i III pod kierunkiem wychowawców. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów, promowanie zdrowego trybu życia oraz, pośrednio, edukacja dorosłych. Dlatego zachęcamy rodziców do zaglądania wraz z dziećmi na stronę www.zdrowenietrudne.pl,gdzie znajdziecie ciekawe wiadomości i pomysły na urozmaicenie codziennego menu.

Wiadomość z dnia: 2017-11-23 13:41:07.

WIZYTA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W MYŚLENICACH

16 listopada 2017 roku cała nasza szkoła pojechała do Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Celem naszej wizyty było zapoznanie się z wystawą „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość”, która prezentowana jest w dwóch salach.

W pierwszej sali było mnóstwo ciekawych eksponatów. Nie sposób było dokładnie zobaczyć wszystkich w jedyne pół godziny (a tyle mieliśmy czasu). Pan dyrektor Paweł Lemaniak obiecał, że postara się jednak przedstawić jak najwięcej.

Zakres czasu, z którego pochodziły eksponaty był ogromny, najstarsze zabytki pochodziły z okresu prehistorycznego. Pierwszym był potężny ząb mamuta, który wzbudził powszechny podziw wśród zwiedzających. Znajdował się w gablocie na środku sali, razem z odciśniętymi skamielinami liścia, muszli oraz amonita. Osobiście uwielbiam paleontologię, więc byłem trochę rozczarowany, gdy po obejrzeniu prymitywnych krzemiennych noży, przenieśliśmy się do innego okresu historycznego. Wtedy to po raz pierwszy pojawiły się przedmioty z żelaza, wówczas bardzo drogie. Jedna podkowa kosztowała kilka tysięcy złotych! Usłyszeliśmy wówczas, że znalezione w Zamczysku przedmioty pochodzą z różnych okresów historii (im głębiej były w ziemi, tym są starsze). Były wśród nich bełty od kusz (które raz na zawsze zakończyły czasy rycerstwa), grot włóczni, podkowy oraz wiele innych starszych ciekawych przedmiotów. Były wśród nich ogromne kule od hakownicy (która zawdzięczała swoją nazwę temu, że trzeba było ją hakiem zaczepiać o mur przy strzelaniu, ponieważ siła odrzutu mogła zabić strzelającego) oraz mniejsze kule od pierwszych karabinów. Następnie przeszliśmy do kościanych przedmiotów, które dawniej służyły kobietom za biżuterię. Były wśród nich guziki, korale, bransolety i wiele innych misternie wykonanych ozdób. Później pan dyrektor pokazał nam stary zegar, znaleziony na strychu magistratu. Odmierzał czas przez I i II wojnę światową. Ma zostać uruchomiony ponownie, dopiero po planowanym otwarciu Muzeum w nowym budynku.

Kolejnym działem była historia aptekarstwa, w specjalnych szafkach i szufladach zostały poukładane szklane butelki na syropy, woreczki na zioła o całe wyposażenie dawnej apteki, które mogliśmy oglądać, słuchając jednocześnie opowieści o trudnej pracy aptekarza oraz o całej rodzinie aptekarzy myślenickich. Następnym eksponatem była maszyna do czyszczenia zboża, zwana wialnią. Kilkoro z nas obsługiwało ją, kręcąc korbą, a wtedy poruszały się będące w jej środku ogromne sita. Maszyna miała podwójne znaczenie, bo sita, które z łatwością mogły oddzielić ziarna od kawałków słomy, wytwarzały także podmuch, który szybko wysuszył trzymaną obok wilgotną kartkę papieru.

Ponieważ czasu nie pozostało nam wiele, „rzuciliśmy” tylko okiem na: skórę dzikiego zwierza, mnóstwo eksponatów broni myśliwskiej, kufer ze starymi księgami, przy którym posłuchaliśmy historii … o historii, hełmy strażackie (podarowane Muzeum właśnie przez nasza szkołę), uprzęż dla wołu, który swą siłą mógł wyrwać dąb oraz pianino(na które czasy czas zerkałem kątem oka, ponieważ umiem na nim grać).

Następnie przeszliśmy do drugiej sali, gdzie zgromadzono eksponaty wojskowe. Pan dyrektor opowiedział nam o III wojnie światowej, o Niemcach, którzy bombardowali uciekających cywili, o polskich mundurach (ze znakiem husarskich skrzydeł naszytymi na ramieniu), o oblężeniu Monte Cassino, którego nie zdobyły najlepsze armie świata, a zdobyli je Polacy oraz o tym, że Polska jako pierwsza (i jedyna) wynalazła skuteczne i łatwe do przeniesienia działo przeciwpancerne zwane rusznicą, które potrafiło przebić pancerz czołgu. Później sami mogliśmy obejrzeć pozostałe eksponaty bagnety, scyzoryki, guziki od płaszczy wojskowych, medale, medaliki, przedmioty codziennego użytku, hełmy wojskowe, broń palną, największą chlubę Polski – rusznicę przeciwpancerną oraz wiele, wiele, wiele innych eksponatów, które zostały zebrane w muzeum w zaledwie dwa miesiące jako pokłosie akcji społecznej „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość”.

Mnie osobiście najbardziej podobała się paleontologia i pianino. Nie było o nich zbyt wiele, ale pan dyrektor obiecał, że gdy tylko Muzeum przeniesie się do nowego budynku, wystawa będzie o niebo lepsza. Mnie i tak zachwyciło, to co obejrzałem. Z przyjemnością odwiedzę Muzeum jeszcze raz i chętnie posłucham dłuższej opowieści. Może być ona naprawdę intrygująca, jeżeli w ciągu pół godziny udało mi się poznać tyle ciekawostek o mojej ojczyźnie.

Wiadomość z dnia: 2017-11-21 18:16:44.

ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE W KLASIE 7

Najstarsi uczniowie naszej szkoły nie są objęci projektem "Owoce w szkole", ani "Szklanka mleka", ale to nie znaczy, że nie wiedzą, jak się zdrowo odżywiać. Na lekcji wychowawczej 21 listopada pokazali, że doskonale znają zasady łączenia produktów i przygotowali smaczne i pożywne posiłki - kolorowe kanapki, sałatki owocowe i koktajle. Taka przekąska pozwoli na dalszą naukę z pełną koncentracją i w dobrym humorze!


ZPO Borzęta 368
32-400 Myślenice
zpoborzeta@op.pl
12 272 13 69
Licznik odwiedzin: 463291